обещания ,доста често оставащи неизпълнени ,но въпреки това е хубаво човек да се стреми към нови цели. И в тази връзка аз реших да се нагърбя с един куп читателски предизвикателства и да ги възприемам като забавление , а не като задължение. Принципно не мога да чета по график , да планирам всяка книга и да чета нещо ,само защото попада в дадена категория, но пък смятам ,че мога да обогатя читателския си вкус и да разширя мирогледа си благодарение на тези предизвикателства . Не гарантирам ,че идеята ми ще се окаже успешна ,но пък имам желанието да опитам и нищо не губя от това . Сега е време да Ви поговоря и за съответните предизвикателства
Естествено започвам може би с най - популярното , а именно предизвикателството в Goodreads . Поставила съм си за задача да прочета 50 книги през 2019г. и знам ,че не са много и предишни години съм чела и доста повече ,но в последно време възможностите ми са доста ограничени ,затова щe се радвам и на 50 прочетени книги.
Сега идва ред на едно място ,за което може би сте чували и това е Форум Муза Открих това книжно кътче преди години , но да си призная го бях позабравила и сега отново се връщам към него и към страхотните предизвикателства ,който се организират. Няма да навлизам в подробности , а само ще спомена онези ,в които ще взема участие и се надявам Вие също да посетите форума и да се включите в някое от тях. Съответно всеки месец има и месечно предизвикателство .
Азбучно предизвикателство - тук се използват първите букви от имената на авторите и трябва най- общо казано срещу всяка буква от азбуката да напишете автора ,чието име започва със съответната буква. Целта е да запълните цялата азбука.
Серийно предизвикателство - тук идеята е да четете книги от поредици и те Ви носят точки , завършването на дадена поредица също носи точки и така събирайки точките се изкачвате на следващото ниво.
Читателско бинго - това е доста интересно и идеята е същата като да играете бинго с числа ,само че вместо с цифри квадратчетата са запълнени с различни категории
книги и когато прочетете книга от съответната категория задрасквате квадратчето . Целта е на направите бинго като по вертикал, хоризонтал или диагонал задраскате всички квадратчета . Звучи забавно , нали ?
Пътешественическо предизвикателство - тук целта е да обиколите колкото се може повече държави заедно с героите от книгите , които четете.
И май това бяха предизвикателствата от Форум Муза , в които мисля редовно да се отчитам и да следя .
В два от любимите си блога ,които следя , момичетата също са решили да си създадат собствени предизвикателства за 2019г. и намирам за интересни категориите ,които са избрали . Ето защо ще ги споделя с Вас .
Първо започвам с Хриси от Hrisilandia и нейното Литературно Предизвикателство 2019г.. То включва 24 категории , в които спокойно може да се набележите и по няколко книги за прочит .
- Книга, която е победител в Goodreads за 2018-та
- Книга от любим автор, която сте пропуснали
- Книга, по която вече има филм .
- Книга над 400 страници
- Книга за място, на което не си бил
- Книга, в която се говори за любовта към книгите
- Книга, която отлагаш от много време
- Книга от литературен клуб
- Книга от друго литературно предизвикателство
- Книга, която не си успял да прочетеш през 2018-та, а си искал
- Книга, която се чете за 1 ден
- Книга, от която се страхуваш
- Книга – импулсивна покупка в книжарницата
- Тийн книга (Young Adult)
- Книга, която разказва за определен исторически период
- Книга, която всички определят за Класика
- Книга със стихове
- Книга от български автор, публикувана през 2018г.
- Книга, която коментира актуална тема
- Книга от типа „специализирана литература“
- Трилогия
- Книга, която излиза през януари 2019
- Книга, за която не знаеш нищо
Януари: книга, която ми се искаше да съм прочела през 2018, но не съм;
Февруари: книга от български автор;
Март: книга на чужд език;
Април: книга, с герои, които са от ЛГБТ+ общността
Май: книга от любим автор;
Юни: книга от фентъзи жанра
Юли: книга, която се води съвременна литература (иначе казано contemporary)
Август: книга от жанра научна фантастика;
Септември: сборник с поезия;
Октомври: книга от жанра хорър;
Ноември: книга, писана от автор от Азия;
Декември: коледна книга
И май ми стигат толкова предизвикателства за новата година . Все пак тя едва сега започна , а аз начертах доста мащабен план . Ще се радвам да споделите дали и вие като мен си поставяте подобни предизвикателства , съставяте си списъци с книги за прочит и т.нт. и дали ще се включите в някое от изброените .
Пожелавам Ви успешна 2019г.
0 коментара:
Публикуване на коментар